Spy kamera: cennosti pod dohľadom nielen pri cestovaní

Domáca spy kamera môže byť veľmi užitočná – dokážete v online prenose (napríklad prostredníctvom smartfónu) sledovať vlastnú izbu. Šikovné, ak máte pocit, že sa vám niekto hrabe vo veciach. Monitorovanie vlastnej domácnosti vám dodá pocit istoty a pokoja a pomôže vám ochrániť váš rodinný majetok.

sssEšte viac osohu môže vyťažiť zamestnávateľ, ak má pocit, že napríklad zamestnanci robia miesto práce niečo neprístojné. Zákony sa tomuto snažia brániť a preto musia o monitoringu zamestnanci vedieť. V niektorých prípadoch si však zamestnávateľ potrebuje niečo overiť a o prítomnosti kamery ako dôkazu skrátka pomlčí.

Zaujímavé, že táto legislatíva sa začala v riešiť celkom nedávno (dva roky dozadu), hoci špionážne / tajné kamery sú na trhu už dlho (alebo v televízii v rôznych reality show). Doslova – vedeli ste, že tajné kamery v revolveroch či knihách boli už v 19. storočí? To znie šialene, veď vtedy ešte len vynašli film. A predsa už tento vynález existoval. O špionážnych hrách medzi dvomi svetovými vojnami či počas studenej vojny ani netreba hovoriť.

So špionážnymi kamerami prichádzajú aj kontroverzné otázky. Čo ak vám niekto umiestnil tajnú kameru do hotelovej izby či dokonca do kúpelne? Dať niečo také do solárka a výsledné videá šíriť po internete môže byť dokonca trestné. V Amerike sa spy kamery bežne volajú „nanny cams“, teda sledovačky pestúnok a susediek, čo vám varujú deti.

930-h_main-w

Alfou a omegou skrytej kamery je jej správne umiestnenie. Samozrejme, už veľkosť a farba systému (nie väčšieho ako minca, pričom stačí, aby do miestnosti vykúkal iba pár milimetrov veľký objektív) v tom veľmi pomáha. Na internete je veľa návodov ako odhaliť kameru – treba hľadať okrúhle malé „óčka“, veľké ako šróbiky. Preto musí byť človek pri skrývaní spy kamery kreatívny. Môžete ju dať napríklad za zrkadlo. Ako vieme z kriminálnych seriálov, z druhej strany zrkadla je vidno, kým opačne nie – a málokto sa pokúsi zvesiť napevno vstavané zrkadlo. Alebo ju môžete skryť do inej elektroniky, do veže či do rádia. Tam to vyzerá dokonca ako súčiastka a podozrenie okolia prudko klesá.

Batéria v priemerne dobrej skrytej kamere by mala vydržať nahrávať video aspoň dve hodiny, pričom na Vašom mobile alebo PC sa obraz ukladá pomocou aplikácie dodávanej spolu s výrobkom. Multiplatformovosť je samozrejmosťou. Samozrejmosťou ale nie je príliš vysoká kvalita videa, pri cene za 100 až 200 euro (kúpite v pohode na cool-mania.eu) môžete úplne zabudnúť na HD kvalitu alebo vysokú svetelnosť systému. Na to sú potrebné fyzicky veľké čipy alebo naozaj pokročilá (rozumej drahá) technológia.

Leave a Reply