krakov

Na Pive v Krakove

Kraków, perla Južného Poľska na Hornej Visle, cez vojnu nezbombardované mesto a preto všakovakými krásnymi pamiatkami oplývajúce. A tiež pivom. Hoci, ako to už chodí, nie veľmi miestnym. Mesto má možno 750 tisíc obyvateľov a blízkom okolí dokonca 1,3 milióna, ale nemá vlastný veľký pivovar. Vecí, čo v Krakówe nie sú, je ale viac :).

Na obrázku číslo jedna začíname zvoľna – pivo Zywiec. Patrí do skupiny veľkých poľských “mainstreamových” pivovarov, a hoci vám budú iní tvrdiť niečo iné, nám chutila z europív práve táto dvanástka. Príjemná chlebová chuť, rozhodne najkrajší gravírovaný pohár a aj pena sa držala statočne (u väčšiny piva padá okamžite ako keby sme boli kdesi na juhu pri mori). Mimochodom, toto pivo sa preslávilo aj tým, že keď ho Poliaci v Londýne odmietli čapovať do pínt, tak ich miestne úrady za to chceli posadiť do basy (a veruže nie pivnej).

No a potom vám niektorí povedia, že lepšia je Warka, ďaľší pivovar, čo to varí na kvantitu. Slabšia, skôr vodová chuť, ale práve toto mnohí hľadajú, že. Aby ich to neurazilo. Warku mali na mnohých miestach. Práve k tomuto obrázku sa viaže jedna historka, alebo skôr drsné zistenie. V Krakówe, v tom krásnom centre, totiž… nie sú poriadne záchody. Čo záchody. Aj hajzle by stačili. Pretože občas skrátka prídu chvíle, keď sa celé univerzum človeka zmenší len na jednu myšlienku. No čo, v Krakówe proste domáci aj turisti proste buď nenormálne zadržiavajú, alebo to chodia robiť do Visly. Už za hranicami nám prišiel zvláštny záchod, kde bol pisoár nalepený na mise, bez nejakého oddelenia.

Dámy a páni – to bol najlepší hajzel, ktorý sme vo verejnom podniku v Poľsku našli. V tomto si môžu smelo podať ruku s Rusmi. Tak napríklad tento obrázok s Warkou. Barmanky v tejto dosť hlbokej a mnohými schodiskami obohnanej pivnici sa po otázke na záchod, začali zháňať po čašníčke, ktorá sa pohybovala niekde v hornej reštaurácii. Iba jedna z piatich mala kľúče – a tá potom bežala so zákazníkom do minihajzlíku a čakala, kým sa vytoto. No a to bol ešte ten lepší prípad, druhý prípad bol, keď bol zase záchod (opäť unisex) trošku väčší a nezamknutý, takže vám tam kedykoľvek vrazil niekto cudzí uprostred najlepšieho :). Ach, Poľsko. Ešteže sme chlapi. Ako ženy by sme sa asi nepohli z hotela.

Europivo číslo tri. Okocim bol kvantitatívne asi najčastejšie zastúpený, plachty a slnečníky s ním mali skoro všade. A na výber len svetlú desiatku. No nič, to, pozerám, že na pivnirecenze.cz dostal Okocim Mocny jeden a pol hviezdičky, tak stačí aj toto. Pivo typu – keď som veľmi smädný, vypijem.

Pokračovanie článku: Tour de Kraków
Autor: Napive.sk

Máte aj vy Vášho blízkeho vášnivého cestovateľa a chcete mu spraviť radosť ? Vyberte jednu jeho fotografiu a my Vám vyrobíme obraz na plátnoufa